Hizmetlerimiz
Adı Soyadı
Konu
Telefon
E-Mail
Adres
Mesaj
Kullanıcı :
Şifre:
Şifremi Unuttum
Pratik Bilgiler
 • Aksesuar

 • Aydınlatma

 • Bilgi ve Gündem

 • Dekor Tv

 • Dekorasyon

 • Dekorasyon Oyunları

 • Dekoratif Ürünler

 • Döşeme ve Kaplama

 • Faydalı, Pratik Bilgiler

 • Hediyelik ve Hobi

 • Mefruşat Tekstil

 • Mobilya Dekorasyon

 • Peyzaj, Kent ve Bahçe

 • Seramik Vitrifiye, Akrilik

 • Tasarım Mimar Ajandası

 • Teknik, Akademik Bilgi

 • İç ve Dış Cephe

 • İnşaat, Emlak Konut

 • Alışveriş Sepeti
  Sepetiniz Boş
  Teknik, Akademik Bilgi

  Mutfak Mobilyasının Bölümleri
  Dekorasyon Hizmetleri

  Mobilya Dekorasyon
  Mutfak Dekorasyon
  Banyo Dekorasyon
  Ahşap Dekorasyon
  Ev Dekorasyon
  Boya Badana
  Komple Dekorasyon
  Ahşap Kapı
  Mağaza Dekorasyon
  Villa Dekorasyon
  Ahşap Mediven
  Proje Dekorasyon
   

  Ankara / Siteler 
  ..İletişim Bilgileri
  ...
  Dekorasyon :         0530 402 9921
  ... 
  iÇ-Dış İnşaat ve Mobilya Dekorasyon İşlerinde, Mimar Ekibi Teknik Kadrosu, Kalifiye ustasıyla Beraber; Proje Uygulamaları Ev-İşyeri, Otel ve Dekorasyon İşlerinde Uygulamaları...

  Zemin üzerine oturan alt dolaplar mutfak eşyalarını ve gıda malzemelerini muhafaza etmeye yarayan bazalı veya ayaklı mobilyalardır

  Mutfak Mobilyasının Bölümleri

  Mutfak mobilyasının genel olarak şöyle sıralayabiliriz.
  1. Alt dolaplar.
  2. Mutfak tezgâhı.
  3. Duvar (üst ) dolapları.
  4. Yüksek dolaplar.
  5. Servis ve kahvaltı masası

  1.Alt dolaplar
  Zemin üzerine oturan alt dolaplar mutfak eşyalarını ve gıda malzemelerini muhafaza etmeye yarayan bazalı veya ayaklı mobilyalardır.
  İhtiyaca göre ve isteğe karşı raflı, çekmeceli yada sürgü sistemli elemanlara sahip olacak şekilde tasarlanır. İç çekmeceler, tel sepetler malzeme kutuları çöp kutusu modülleri, yiyecek kesim tezgâhları, alt dolap modüllerinde bulunur. Köşelerde köşe rafı kullanılarak köşedeki boş alan değerlendirilmiş olur. Aynı zaman da bulaşık makinesi, evye, fırın, tüp için hazırlanan modüller bu makinaların ölçülerinden 1-2 cm büyük yapılarak kolay yerleşmeleri sağlanmalıdır. Kuru yiyecekler için kiler modülleride ayrıca tasarlanır ve yerleştirilir. Alt dolapları kendi aralarında şöyle sınıflandırabiliriz.

  1.1. Tek kapaklı alt dolaplar
  İsteğe göre çekmeceli veya çekmecesiz düşünülebilir. Bu modüller çoğunlukla tüp, çöp kutusu koymak, kuru yiyecekler için kiler vazifesi gören bir modüldür. Bu modülde raflar hareketli olabildiği gibi kullanılan raf suntalam veya tel raflıdır. Raf pimleri kademeli olarak üç kademede yapılarak ayarlama söz konusudur. Ayrıca raflar çekmeceli düşünülebilir.

  1.2. Çift kapaklı alt dolap
  Bu dolaplarda çekmece birer adet düşünülebilir. Fakat çift kapaklı dolaplarda çöp kutusu, tüp ve kuru yiyecekler koymanın yanında tencere, tabak türü eşyaların konması için yer hazırlanmalıdır. Bu arada bu dolap üzeri evye yerleştirilir ve altına rutubete dayanıklı eşyalar konur. Bunun dışında evye yanına bulaşık makinası modülü yerleştirilebilir. Bu modül kiler görevini üstlenebilmektedir. Fakat özel boy dolabı (yüksek dolap) kiler görevini üstlenebilir nitelikte yapılmıştır.

  1.3. Alt bitiş dolabı
  Alt bitiş dolabı normal bitiş modülü formunda hazırlanır. Genellikle bu dolabın görevi bardak, fincan türü eşyaları koymak gerekirse, baharat türü eşyaları koymak içinde yapılır. Bitişikteki keskinliği önlemek amacıyla tasarlanır. Yuvarlak veya üçgen biçimlerinde bitişler düşünülebilir.

  1.4. Alt köşe dolabı
  Alt dolaplarda köşelerden normal dolabı kullanmak imkânsız olduğundan buraya göre köşe dolapları yapılırken, mutfaktaki köşeyi en iyi bir biçimde değerlendirmek söz konusudur. Köşedeki boşlukların çözümü ise aşağıdaki gibidir.
  1. Sabit raflı, açık veya kapaklı dolaplar
  2. Döner milli köşe dolapları olarak yapılmaktadır

  2. Mutfak tezgâhı
  Alt dolabın üstüne konulan ve çeşitli mutfak işlerinin yapıldığı mutfak tezgâhı rutubete sıcaklığa ve diğer dış etkenlere karşı dayanıklı, muhtelif malzemelerden yapılan tablalardır. Önden alt dolaplara göre 2-3 cm taşkın arkadan ise 8-10 cm damlalıklı yapılır. Tezgâhlar sabit olduğu gibi portatifte yapılır. Tezgâh eğer sabit ise gerekli fırın ve buzdolabı yerleri boş bırakılır. Ayrıca evye de tezgâh yapılırken yerine yerleştirilir.

   Mutfak tezgâhlarında aranılan özellikler şunlardır.
  1. Suya karşı dayanıklı olması
  2. Ateşe ve ısıya karşı dayanıklı olması
  3. Ev içi kimyasallarına karşı dayanıklı olması gerekir

  Mutfak tezgâhları genellikle şu maddelerden yapılır
  1. Mermer.
  2. Seramik.
  3. Formikalı yonga levha (nem ve ısıdan etkilenmeyen malzeme ile kaplanmış).
  4. Suni mermer.
  5. Masif.
  6. Metal vb malzemelerden yapılır.

  3. Duvar (üst) dolapları
  Üst dolaplar genellikle alt dolapların üzerine gelecek şekilde duvara tespit edilir. Köşe üst dolabı üst bölme dolapları, üst alet dolabı ve havalandırma dolaplarından meydana gelen mutfak mobilyasıdır.
  Göz hizasında bulunan bu dolaplar ve açık raflı üniteler her an ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin korunmasına hizmet eder. Tezgâh üstünde kalan mekânın düzenlenmesine yarar. Bu dolap daha çok gereksinim duyulan porselen takımları tabaklar, kâse, fincanlar, bardaklar, elektrikli ev aletleri ve yedek olarak erzaklar yerleştirilir. Ayrıca baharatlar yemek kitabı ve değişik aksesuarlar için açık raflı kısımlar veya özel olarak hazırlanan modüller kullanılır. Bu modüller raflar normal olduğu gibi tel raflarda bardaklar için ayrılan modüller kullanılır.
  Kapaklar sürme camlı veya açık raflı dolaplar şeklinde düşünülebilir. Duvara dübel ile monte edilir. Genişlikleri alt dolapta olduğu gibidir. Yükseklik ise mutfağın tavan yüksekliği ve dolap ihtiyacına göre 65-97 cm arasında gövde yüksekliği değişir. Ayrıca tezgâh yüksekliğine ve alt dolapların yüksekliğine bağlıdır. Derinlik ise 30-32 cm arasında değişir. Üst dolapta kullanılan modülleri şöyle açıklayabiliriz.

  3.1. Asma dolap başlangıç ve bitiş modülü
  Genellikle bütün mutfaklarda kullanılır. Kapı ve pencere boşluklarında da kullanılır. Fakat çoğunlukla başlangıç ve bitişte kullanılmaktadır. Bardak, fincan türü eşyaların bırakıldığı bölümdür. Değişik olarak yuvarlak veya üçgen şeklinde tasarlanır. Mekânın özelliklerine göre değişik modül ölçüleri kullanılır. Kenar genişlikleri 30x30 cm yükseklikleri ise mekâna göre değişir. Bu modüller 2 veya 3 raflı olarak yapılabilir.

  3.2. Asma dolap tek kapaklı üst modülü
  Dışa açılan kapağı tektir. Sağ veya sola açılma durumu bulunduğu mekâna göre değişir. Normal ahşap rafları yanında cam raf veya tel rafta takılabilir. Genellikle bardak veya fincanlar, tabaklar ve kuru yiyeceklerin korunması amaçlanır. Kapakların dışarı açılması dezavantajı tek raflı kullanma ve açık olduğu zaman başı çarpma durumu doğabilir.

  3.3. Çift kapaklı üst dolap modülü
  Genellikle sağa ve sola açılan kapaklar biçimde yapılır. Modül genişlikleri 60-90-100 cm şeklinde olabilir. Kapaklar çerçeve cam kapaklı yapılabilir. Raflar ise tel raf, yonga levha ve cam raf şeklinde yapılabilir.

  3.4. Üst iç köşe modülü
  Mutfak tiplerine göre değişen köşe modülleri birçok değişik biçimde kullanılabilir. Raf yerine köşe döner rafı ilave edilebilir. Böylece kullanım alanı artmış olur. Tel raf veya cam raflar demonte olarak köşe modülleri takılabilir. Köşede yuvarlak geçiş veya 450 geçiş sağlanabilir. Fakat tercih edileni yuvarlak geçiştir. Döner raflar tel veya plastikten olduğu gibi tek, iki veya üç raflı olabilir. Bardaklar, fincanlar, küçük şişe konserveleri, baharatların hatta küçük çay tabaklarını konulabildiği bir bölüm olarak tasarlanır.

  3.5. Üst dolap havalandırma modülü
  Aspiratör ve davlumbazlar daima fırın üzerine yerleştirilir. Aspiratörün üstündeki kapaklı bölme, 10 cm çapındaki havalandırma borusu için düzenlenir. Bu dolaplar fırın üst seviyesinden 60 cm yukarı olacak şekilde monte edilir. Ayrıca bu dolaplar mutfak mekânına göre çeşitli konumlarda tasarlanır.

  4. Yüksek dolaplar
  Gövde yüksekliği 188 cm 204 cm 222 cm ye kadar çıkar. Büyük miktarda yiyecek maddesinin yada mutfak gereçlerinin korunmasını sağlar. Yani burada kiler görevini üstlenir ve değişik biçimlerde yapılabilir. Açısal kapak yapılabildiği gibi, sürgülü sistemlerde yapılmaktadır. Sürgülü sistemde dolaba konan araçlara kolaylıkla ulaşılabilir. Burada bozulmayan kuru eşyalar saklanır. Tak, çift kapaklı biçimlerde yapılarak değişik kullanımlar ortaya çıkarır. Boy dolapları fırın, buzdolabı gibi gereçlerin göz yüksekliğinde yâda kombine olarak kullanılmalarını sağlar. Yüksek dolaplarının çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  4.1. Raflı–kapaklı yüksek dolaplar
  Tüm raflı, tek veya çift kapaklı olarak düşünülür. Yükseklikleri 200-210 cm civarında yapılır.

  4.2. Fırınlı yüksek dolaplar
  Bu tip dolapların orta kısmına fırın yerleştirilir. Fırının alt yüzeyi 80-90 cm ye kadar, yerden yüksek olur. Böylece fırında yapılan pişirme işlemlerinde kullanıcının gereksiz yere yorulması engellenmiş olur. Fırın çalışma esnasında etrafa fazla ısı yayıyorsa, fırın dolaba yerleştirmeden önce, dolabın içine ısı yalıtımı yapılması gerekir

  4.3. Buzdolaplı yüksek dolaplar
  Buzdolabı yapan firmalar değişik tip ve ölçülerde pek çok ürünleri vardır. Mutfak dekorasyonunda, ev ve büro tipi kullanılmaktadır. Mutfaktaki tüm mobilyaların aynı tipte görünmesi istendiğinde, buzdolapları yüksek dolap içine yerleştirilir. Büro tipi buzdolapları tek kullanılacak ise yüksek dolap içine yerleştirilirken yerden alt yüzeylerinin yükseklikleri 80-90 cm tutulur. Bazen duruma göre üst üste iki küçük dolabı veya büyük bir dolabı, yüksek dolap içine yerleştirilir.
  İçine buzdolabı yerleştirilecek yüksek dolapların konstrüksiyonunda dikkat edilmesi gereken husus, buzdolabının arkasında hava boşluğu bırakarak hava akımının sağlanması son derece önemli bir husustur. Bunun için yüksek dolabın bazasına en azından 200 cm alana eşit hava deliği veya hava kanalı açılmalıdır. Bu delik veya kanaldan girecek olan havanın dolabın üzerindeki kapaktan dışarı çıkabilmesi (hava sirkülâsyonu ) için dolaba konulan yatay tablalar da arkadan boşluk bırakacak şekilde dar yapılmalıdır.

  4.5. Diğer dolap olanakları
  Bir mutfak mekânından sonuna kadar yararlanmak istenmektedir. Örneğin süpürgelik yüksekliği 15-20 cm yapıp burayı çekmece olarak kullanabiliriz. İçine ise sık kullanılmayan ambalaj kâğıtları, tamir aletleri burada saklanabilir.
  Bunların dışında ise üst dolaplar tavana kadar yapılmakta buralara da sık kullanılmayan malzemeler konulmaktadır. Bu tür çözümler ise mutfak mekânını gerek mimari etki gerekse metreküp hava olarak hacmi azaltır.

  5. Servis ve Kahvaltı Masası
  Ev kadını için sofra takımı ve yemeklerin yemek odasına getirilip, sonrada mutfağa taşınması oldukça yorucudur. Bu nedenle mutfağın büyüklüğüne göre kahvaltı ve yemek için bir köşe ayrılır.
  Kahvaltı masaları kullanım açısından hareketli veya sabit yapılırlar. Altı açık, çekmeceli veya dolaplı olabilir. Yüksekliği 75-80 cm arasında değişir. Genişliği ve boyu mutfağı daraltmayacak şekilde yapılabildiği gibi, tezgâhla uyumlu olacak şekilde geometrik de olabilir. Kahvaltı yada yemek için ayrılan köşenin büyüklüğüne göre yemek masası ve sandalyesi tasarlanır.

  6. Yemek Taburesi
  Tabure kısa süreli oturmalarda kullanılan ayak ve oturma tablasından meydana gelen mobilyadır. Bu mobilyanın tabla çapı Ø 30-35 cm, yüksekliği 45-50 cm arasındadır
  Mutfaklarda özellikle sabah kahvaltıları ve aperatif bir şeyler atıştırmalar da yemek yeri olarak mutfak kullanılır. Burada ise yemek süresi kısa olduğu için mutfakta fazla yer kaplamayan tabureler kullanılır. Bu tabureler döşemeli veya döşemesiz olabilir.

  6.7.Mutfak Mobilyalarının Standart Ölçüleri
  Yukarda verdiğimiz bilgilerin dışında TSE Nisan 1993 yılında TS 6384 numaralı standart ile mutfak dolapları standartlarını belirlemişler.


  Dolapların boyut ve toleransları

  Ölçü Adı

  Değerler (mm)

  Tezgâh yüksekliği                          

  850-900

  Tezgâh derinliği                             

  600-650

  Alt ve üst arası açıklığı                  

  600-650

  Üst dolap yüksekliği                       

  600-1000

  Üst dolap derinliği                         

  300-350

  Alt dolap derinliği                          

  550-580

  Tezgâh tablası çıkıntısı                   

  50,+-5

  Dolap kapak genişliği                    

  250-600

  Yüksek dolap yüksekliği                

  En fazla üst dolap seviyesinde

  Yüksek dolap derinliği                   

  550-580

  Yüksek dolap genişliği                    

  350-600

  Gönyede sapma

   %2


  _________________________________________________________________
   İlgili Etiket ve Başlıklar:1: mutfak, bkm mutfak, mutfak dolapları, mutfak modelleri, mutfak dolabı, hazır mutfak, istikbal mutfak, mutfak masası, endüstriyel mutfak, mutfak banyo, mutfak dekorasyon, kelebek mutfak, mutfak gereçleri, mutfak dolap, mutfak eşyaları, mutfak fiyatları, mutfak resimleri, ankastre mutfak, mutfak dekorasyonu, mutfak dolaplari, mutfak masaları, mutfak mobilya, mutfak tezgahı, mutfak aletleri, mutfak dolabi, mutfak dolabı modelleri, tepe mutfak, mutfak aksesuarları, mutfak programı, regina mutfak, hazir mutfak, mutfak ekipmanları, mutfak malzemeleri, mutfak çeşitleri, mutfak çizim, uzay mutfak, adeko mutfak, amerikan mutfak, modern mutfak, mutfak 2009, mutfak fiyat, mutfak tezgahları, mutfak ürünleri, intema mutfak, mutfak dolap modelleri, mutfak mobilyaları, mutfak perde, mutfak perdeleri, ucuz mutfak, ahşap mutfak, hazır mutfak modelleri, mutfak dolapları modelleri, mutfak kapak, mutfak tasarım, mutfak yemek, hazır mutfak fiyatları, italyan mutfak, kelebek mutfak modelleri, mutfak dekor, sanayi mutfak, ev mutfak, hazır mutfak dolapları, ikea mutfak, mopa mutfak, mutfak tasarımları, bellona mutfak, cam mutfak masası, endüstriyel mutfak ekipmanları, esse mutfak, modüler mutfak, mutfak aksesuar, mutfak dizayn, mutfak firmaları, mutfak mobilyası, mutfak model, mutfak tasarımı, rejina mutfak, franke mutfak, laminant mutfak, laminat mutfak, mutfak banyo dolapları, mutfak dekarasyon, mutfak dekorasyonları, mutfak dolabı resimleri, mutfak modellerı, lake mutfak, mutfak banyo dekorasyon, mutfak dizaynı, mutfak dolabları, mutfak markaları, mutfak markaları, hazır mutfak dolabı, l mutfak, linea mutfak, mutfak dekarasyonu, mutfak ekipmanlari, mutfak kapı, mutfak keyfi, mutfak online, star mutfak, çiçekler mutfak, 3d mutfak, endüstriyel mutfak gereçleri, inter mutfak, king mutfak, km mutfak, mutfak banyo dolabı, mutfak cafe, mutfak dolabı çeşitleri, mutfak dolabı çeşitleri, mutfak evye, mutfak modeleri, vanucci mutfak, ada mutfak, end mutfak, mesut mutfak, mkm mutfak, mutfak banyo modelleri, mutfak dolap resimleri, mutfak tarifleri, philips mutfak, çgh mutfak, bmk mutfak, hazir mutfak modelleri, hazır mutfak fiyat, mini mutfak, moda mutfak, mr mutfak, mutfak dolap çeşitleri, mutfak ekibi, mutfak tülleri, plan mutfak, verda mutfak, as mutfak, endüstiriyel mutfak, mutfak robot, ucuz hazır mutfak, bianco mutfak, bk mutfak, casa mutfak, demsaş mutfak, endüstriyel mutfak fiyat, hazir mutfak dolaplari, hazır mutfak çeşitleri, mor mutfak, hazır mutfak örnekleri, nolte mutfak, s2000 mutfak, sistema mutfak, hazır mutfak markaları ,
  Kaynak: 4. KARATUĞ R., “Mutfak Mobilyaları”, Okul bitirme ödevi Simav, 1999


  Bu Haber 09.12.2009 tarihinde kayıt edilmiş ve 2065 kez okunmuştur.

  .: Diğer teknik_akademik_bilgi bilgileri :.
  Bilgisayar Masalarının Sınıflandırılması [Dekorasyonİşleri]Banko İşinde Konstrüksiyon Tipleri [AnkaraDekorasyonFirmaları]
  Posforming Sağladığı Avantajlar [AnkaraFirma]Ankara Mobilya Dekorasyon Firmalarının Posforming Kullanımı
  Banko Ölçüleri [Ankaradaki Dekorasyon Firmaları]Verzalitin Özellikleri [AnkaraDekorasyonFirmaları]
  Verzalitin Elde Edilişi [AnkaraDekorasyonFirmaları]Verzalit [DekorasyonFirmaları]
  Yonga Levhanın Genel Özellikleri Yonga Levhanın Mobilya Üretimindeki Yeri
  Mdf de Zımpara İşlemiMdf Sonkat İşlemler
  MDF Lake UygulamalarıMDF Yüzeylerin Tamamlama ve Bitirme İşlemleri
  MDF nin Kullanım YerleriMDF nin Özellikleri
  MDF nin Üretim ŞekliMdfde İşlenecek Parça Seçimi
  MDF ve Tanımı (Medium Density Fiberboard)Softforming Kavramının İncelenmesi
  Üretim Şekilleri Bakımından Postforming Türleri Postforming Uygulamalarında Dikkat Edilecek Hususlar
  Laminatta Postforming ve SoftformingRulo Bobin Laminantları
  Yüksek Basınç Laminantı Banko ve Kullanıldığı Yerler AnkaraDekorasyon
  Alçıpan Bölme Duvarları DekorasyonAhşap Pergola Yapımımda Ahşap Seçimi
  Kündekaride Üst Yüzey İşlemleri [Cami Dekorasyon]Merdiven Türleri ve Hesaplanması [Ahşap Merdiven]
  Ahşap Merdiven ElemanlarıAhşap Malzemenin Isı İletkenliği [Ahşap Dekorasyon]
  Kapılarda Ses, Isı, Yangın, Işın İzolasyonuAhşap İç Kapılar [Dekorasyonu]
  Ahşap Kapı Yapımında Kullanılacak Kereste Özellikleri [Dekor]Ahşabın Faydaları [Mobilya_Dekorasyon]
  Ahşabı Teknik İşlemlere Uygun Kullanma [Mobilya Dekorasyon]Ahşap Doğramaların Korunması [Ahşap Dekorasyon]
  Ağaçta Bulunan Hastalıklar [Dekorasyonu]Ağaç Oymacılığı Uygulama Şekilleri [Ahşap Dekorasyon]
  Kayıtlı Firmalar
 • Halıtek Dıs Tıcaret Ltdstı
 • Haldun Parfümeri
 • Hakose Hasere Kontrol Servısı
 • Hakan Polat Kandıra Kolonyaları
 • Hakan Parfümeri
 • Hadz Dekoratif Eşya Sanayi Ve Ticaret
 • Hacıogullari Boya Kimya Sanayi Ve Ticaret Aş
 • Güzel Boya Kimya Sanayi Ve Ticaret Ltd Şti
 • Güven Ticaret
 • Gürsa Kimyasalları
 • Gürpilsan Plastik Sanve Ticltdşti
 • Gürlek Plastik
 • Gürkimya
 • Gürkan Halı Ve Gül Yağı Sanaş
 • Gürhak Gıda Kimyevi Maddeler Dış Ticaret Ltdşti
 • Gürer Kimya
 • Güraydın Kim Ltdşti
 • Gür Plastik Sanaş
 • Gür Itrıyat Ticltdşti
 • Günsu Su Kimyasalları Ve Cihaz San Tic Aş
 • Günsa Güney İlaç Ve Hamsan Ve Ticaş
 • Günplast Kimyasal Madticaret Mehmet Orhan Günal
 • Günkem Kımyevı Mad Ith Ihr Ltd Stı
 • Günkem Gündüz Kimmadithsanticltdşti
 • Güney Lastik Feza Ciltbezi Sanayii
 • Güneş Sınai Gazlar San Tic Ltd Şti
 • Gün Su Kimyasalları Ve Cihazları San Tic Aş
 • Güme Sabunları
 • Gültekin Plastik Profil San Ve Ticltdşti
 • Gülperı Kolonyaları Ve Kozmetık San
 • Web Tasarımı - ORDEN BİLİŞİM - 2008