Hizmetlerimiz
Adı Soyadı
Konu
Telefon
E-Mail
Adres
Mesaj
Kullanıcı :
Şifre:
Şifremi Unuttum
Pratik Bilgiler
 • Aksesuar

 • Aydınlatma

 • Bilgi ve Gündem

 • Dekor Tv

 • Dekorasyon

 • Dekorasyon Oyunları

 • Dekoratif Ürünler

 • Döşeme ve Kaplama

 • Faydalı, Pratik Bilgiler

 • Hediyelik ve Hobi

 • Mefruşat Tekstil

 • Mobilya Dekorasyon

 • Peyzaj, Kent ve Bahçe

 • Seramik Vitrifiye, Akrilik

 • Tasarım Mimar Ajandası

 • Teknik, Akademik Bilgi

 • İç ve Dış Cephe

 • İnşaat, Emlak Konut

 • Alışveriş Sepeti
  Sepetiniz Boş
  Teknik, Akademik Bilgi

  Ahşap Malzemenin Isı İletkenliği [Ahşap Dekorasyon]
  Dekorasyon Hizmetleri

  Mobilya Dekorasyon
  Mutfak Dekorasyon
  Banyo Dekorasyon
  Ahşap Dekorasyon
  Ev Dekorasyon
  Boya Badana
  Komple Dekorasyon
  Ahşap Kapı
  Mağaza Dekorasyon
  Villa Dekorasyon
  Ahşap Mediven
  Proje Dekorasyon
   

  Ankara / Siteler 
  ..İletişim Bilgileri
  ...
  Dekorasyon :         0530 402 9921
  ... 
  iÇ-Dış İnşaat ve Mobilya Dekorasyon İşlerinde, Mimar Ekibi Teknik Kadrosu, Kalifiye ustasıyla Beraber; Proje Uygulamaları Ev-İşyeri, Otel ve Dekorasyon İşlerinde Uygulamaları...

  Gözenekli yapısı sebebiyle, ısı iletkenliği bakımından diğer yapı malzemelerine üstünlük kazanmakla birlikte ağaç malzemede ısı iletme kabiliyeti; Ağaç türlerine ve aynı ağaçtan liflerin gidiş yönüne göre değiştiği

  Ahşap Malzemenin Isı İletkenliği:
  Ağaç malzeme - ısı ilişkilerinde
  ; Termik genleşme, özgül ısı, ısı ışınımı, ısı değeri ve ısı iletkenliği özellikleri konu edilmelidir. Higroskopik sınırlar arasında (% 0 - 30) su alış verişi sonucu odunun çalışma miktarına göre, ısı etkisi ile meydana gelen genleşme miktarı çok küçük olduğundan uygulamada dikkate alınmamalıdır.

  Gözenekli yapısı sebebiyle, ısı iletkenliği bakımından diğer yapı malzemelerine üstünlük kazanmakla birlikte ağaç malzemede ısı iletme kabiliyeti; Ağaç türlerine ve aynı ağaçtan liflerin gidiş yönüne göre değiştiği gibi çeşitli bağlayıcı maddeler ve bunlara ilave edilen dolgu ve katkı maddeleriyle üretilen ahşap levhalarda bağlayıcı madde çeşidi ve ilave maddelerin türüne göre farklılık göstermektedir.
  ahşap,ev,ahşapev,pergule,kamelya,çardak,ankara,dekorasyon,dekarasyon,Ankara Dekorasyon
  Ağaç malzeme ile yapılmış binalarda özel bir şekilde izolasyon yapılmadığı için sıcaklığın % 30’u duvardan % 30’u çatıdan, % 35’i de pencere ve kapılardan ve %5’i de birinci kattan kaybolmaktadır. Şayet duvarlar ve çatı iyi bir şekilde izole edilecek olursa bu kısımlardan kayıp yarıya inecektir.

  AĞAÇ MALZEME ISI MÜNASEBETLERİ

  Isı ile ağaç malzeme arasındaki münasebetler odunu teşkil eden moleküllerin kinetik enerjinin incelenmesi ile anlaşılabilmektedir. Bir odun parçasının sıcaklığı içerisindeki moleküllerin ortalama hızına bağlı olarak değişmektedir. Bilindiği gibi şayet mekanik enerji ısı veya ışık şeklindeki enerjiler bir dış kaynaktan elde edilirse sıcaklık yükselmektedir.

  Sıcaklık Artışı ile Odunda Meydana Gelen Genişlemeler (Termik genleşme)
  Isı ile meydana gelen boyutsal genişlemeler

  Belirli bir hacimdeki odunda dahili enerjideki toplam artış, onun moleküllerinin titreşimdeki artış ile beraber meydana geldiğinden ısı arttıkça moleküller arasındaki mesafede artacaktır. Herhangi bir maddeye dışarıdan enerji ilave edildiğinde bu maddede boyuna yönde ve hacim itibariyle genişlemeler meydana gelmektedir. Odun % 50 selüloz ihtiva etmektedir. Bu selüloz molekülleri zincir şeklindedir. Ancak bu moleküllerin titreşim hızı her istikamette aynı değildir. Hücre zarındaki selülozda meydana gelen titreşimleri bir kemanın baş ve kuyruk kısımlarına gerilen tellerin titreşimlerine benzetmek mümkündür. Böylece enine titreşimler boyuna yön ile mukayese edilirse, enine titreşimler, boyuna titreşimlerin 10 katıdır.

  Deneyler göstermiştir ki herhangi bir madde ısıtıldığı zaman dimenziyonlarında meydana gelecek değişme baştaki ölçülere nispetle orantılı olduğu gibi, temparatürdeki artış ile orantılı bulunmaktadır.

  Ağaç malzemenin ısı iletme kabiliyeti
  Bir sisteme lokal olarak herhangi bir ısı tatbik edildiğinde cismin o kısmındaki moleküllerde titreşim enerjisi yükselir. Bu moleküller civarındaki moleküllere çarparak yeni kazanılan enerjiyi çarptığı moleküllere iletir. Bu komşu moleküllerde daha sonra kazandıkları enerjinin bir kısmını daha uzaktaki moleküllere iletirler. Şayet yukarıda belirtilen ısı kuvveti daha sonra kesilir ve dışarıya herhangi bir ısı kaybına müsaade edilmezse sonunda sistem daha yüksek ve yeknesak seviyede daimi bir sıcaklık durumunu elde edecektir. Aynı sisteme yeknesak bir hız ile ısı verilmesine devam edilir ve hiç bir ısı kaybına müsaade edilmezse bir sıcaklık akışı teşekkül eder.

  Diğer taraftan şayet devamlı olarak tatbik edilen bu ısının bir kısmı kaybolursa zamanla öyle bir duruma ulaşır ki bu durumda kazanılan ısı kaybedilen ısıya eşit olup, bu hale devamlı (Steady state) adı verilmektedir

  Binalarda Kaybolan Isı Tayini
  Ağaç malzeme ile yapılmış binalarda özel bir şekilde izolasyon yapılmadığı için sıcaklığın % 30’ u duvardan, % 30’ u çatıdan, % 35’i pencere ve kapılardan ve % 5’ i de birinci kattan kaybolmaktadır. Şayet duvarlar ve çatı iyi bir şekilde izole edilecek olursa bu kısımlardan kayıp yarıya inecektir. Böylece % 30 ısı kazanılmış olacaktır. Şayet bir duvarı meydana getiren muhtelif maddelerin ısı iletme özellikleri biliniyorsa 6 aylık bir ısıtma devresi içinde 4320 saatte ve ortalama iç ve dış sıcaklık farkı olarak 22-2=20 ºC için yıllık ısı kaybı hesaplanabilir

  ÖNERİLER
  Ağaç malzemenin ısı iletkenliğini etkileyen sebeplerin en önemlileri rutubet miktarı ve özgül ağırlığıdır. Ağacın özgül ağırlığı arttıkça ısı iletiminde de artış olmaktadır. Özgül ağırlık azaldıkça ısı iletkenliği de azalmaktadır. Ayrıca ısı iletkenliğini etkileyen bir başka olayda rutubettir. Ağaçta bulunan rutubet miktarı arttıkça ağacın ısı iletkenliği artmaktadır. Rutubet miktarı azaldıkça ısı iletkenliği de azalmaktadır.

  Rutubet ve özgül ağırlık ile ilgili dört ağaç türü üzerinde yapılan deneyde (Toros sediri, Doğu kayını, Kara kavak, Uludağ köknarı) rutubet ve özgül ağırlığın düşmesi ile ısı iletiminde en fazla değişiklik gösteren ağaç Doğu kayınıdır. Toros sediri ve Kara kavakta normal Uludağ köknarında ise ısı iletimi en azdır.

  Lif yönlerine göre ise; en büyük değerler liflere paralel yönlerde elde edilmiş bunu sırasıyla radyal, liflere dik ve yıllık halkalara teğet yöndeki değerler izlemiştir. Bu bakımdan sonuçlar, benzer çalışmalarda edilenlerle uyumludur.

  Ülkemizde bu konuda yapılmış yabancı kaynaklardan çeviri hariç üzerinde yapılmış somut bir çalışma yok. Bu konuyu araştırırken büyük kaynak sıkıntısı çektim. Bu konuda çalışmaların yapılması ve bu konuda boşluğun kapatılması gerekir.

  Sonuç olarak binalarda yapılan yer döşemeleri, tavan kaplamaları ve lambrilerde kullanılacak ağaç malzemelerin özgül ağırlıkları çok önemlidir. Eğer yer döşemesi yapılacaksa ve yer döşemesi yapılacak yer tabandan ısıtılıyor ise yer döşemesi yapılacak malzemenin özgül ağırlığının fazla olması gerekir. Özgül ağırlık az olursa ısıyı az ileteceğinden ısıdan fazla yararlanmayı engeller. Eğer ki yer döşemesi yapılacak yer alttan ısıtılmıyorsa o zaman özgül ağırlığı düşük ısıyı az geçirecek ağaç malzemeler kullanılmalıdır. Tavan kaplamaları ve lambrilerde özgül ağırlığı düşük malzemeler kullanılırsa ısı kaybını biraz daha azaltılmış olur...

  Kaynak: . . ___
  .. çatı, cephe, dış cephe, izolasyon, yalıtım, mantolama, strafor, cephe kaplama, söve, ısı yalıtımı, izocam, çati, dış cephe kaplama, giydirme cephe, çatı kaplama, izalasyon, taşyünü, yalıtım malzemeleri, cephe sistemleri, ses yalıtım, yalitim, çatı sistemleri, su yalıtımı, çatı malzemeleri, cam cephe, dış cephe mantolama, izolasyon malzemeleri, cephe mantolama, kompozit panel, taş yünü, dış cephe kaplamaları, ses izolasyonu, tavan kaplama, yalıtım malzemesi, çatı izolasyon, mantolama fiyatları, dış cephe giydirme, dış cephe kaplaması, isi yalitim, izolasyon malzemesi, ses izolasyon, silikon cephe, uzay çatı, çatı malzemesi, çatı panel, ısı yalıtımlı, alüminyum giydirme cephe, dış yalıtım, çatı yalıtımı, ısı izolasyon, ısı izolasyonu, bina mantolama, dış cephe yalıtım, izolasyon firmaları, osb fiyatları, yalı baskı, çatı kaplaması, çatı yalıtım, cephe giydirme sistemleri, mantolama sistemleri, prekast cephe, çatı kaplamaları, alüminyum cephe kaplama, alüminyum kompozit panel, dış cephe dekorasyon, dış cephe izolasyon, teras izolasyonu, çatı izalasyon, dış cephe kaplama fiyatları, izolasyon mantolama, çatı firmaları, şingıl, cephe kaplama sistemleri, duvar yalıtımı, mantolama fiyat, mantolama malzemeleri, ondülin, çatı paneli, çatı ustası, cephe paneli, dis cephe kaplama, dış cephe ısı yalıtımı, teras yalıtımı, isı yalıtımı, iç cephe mantolama, iç ısı yalıtımı, teras izolasyon, ısı ses yalıtımı, dış cephe taş kaplama, isı yalıtım, isı yalıtım, bina ısı yalıtımı, dış cephe kaplama malzemeleri, çatı ısı yalıtımı, ahşap dış cephe kaplama, mantolama uygulama, çatı su yalıtımı, tavan kaplama malzemeleri, yalıtım sıva, söve sistemleri, ısı yalıtımı izocam, isi yalıtım, teras ısı yalıtımı, ısı yalıtımlı sıva, bina içi ısı yalıtımı, dış cephe tuğla kaplama, iç duvar ısı yalıtımı, ısı yalitim,
  Dekorasyon Rehberi Mobilya Mutfak Banyo Mefruşat İnşaat Dekor Tasarım Mimarlık Firma Rehberi Alçı Boya Sandalye Koltuk Masa Mobilya Firma Rehberi Mutfak Banyo Mobilya Dekorasyon Ankara Dekorasyon Ankara Mutfak Dolabı Ankara İnşaat Dekorasyon Dekorasyon Rehberi Mobilya Mutfak Banyo Mefruşat İnşaat Dekor Yatak Odası Oturma Grubu Yemek Takımı Proje Uygulama Firma RehberiBoya Badana Alçı Alçıpan Sıva Karo Sıva Küpeşte Kartonpiyer Dış Cephe Sıva Yalıtımı Fayans Duvar Bina Mermer Çevre Düzenlemesi Yağlı Baskı İşleri Ankara dekorasyon|ankara prefabrik|metal asmatavan|boya badana|alçıpan|prefabrik ankara|ankara ferforjedekorasyon,parke,perde,renk,havuz,sauna danismanliklari,züccaciye,gümüs,nevresim, havlu,bornoz,ev güvenlik sistemleri satis, aksesusar,dekorasyon,bahçe,aydinlatma,konut, zemin,hali
  ___

  Bu Haber 15.01.2010 tarihinde kayıt edilmiş ve 11067 kez okunmuştur.

  .: Diğer teknik_akademik_bilgi bilgileri :.
  Bilgisayar Masalarının Sınıflandırılması [Dekorasyonİşleri]Banko İşinde Konstrüksiyon Tipleri [AnkaraDekorasyonFirmaları]
  Posforming Sağladığı Avantajlar [AnkaraFirma]Ankara Mobilya Dekorasyon Firmalarının Posforming Kullanımı
  Banko Ölçüleri [Ankaradaki Dekorasyon Firmaları]Verzalitin Özellikleri [AnkaraDekorasyonFirmaları]
  Verzalitin Elde Edilişi [AnkaraDekorasyonFirmaları]Verzalit [DekorasyonFirmaları]
  Yonga Levhanın Genel Özellikleri Yonga Levhanın Mobilya Üretimindeki Yeri
  Mdf de Zımpara İşlemiMdf Sonkat İşlemler
  MDF Lake UygulamalarıMDF Yüzeylerin Tamamlama ve Bitirme İşlemleri
  MDF nin Kullanım YerleriMDF nin Özellikleri
  MDF nin Üretim ŞekliMdfde İşlenecek Parça Seçimi
  MDF ve Tanımı (Medium Density Fiberboard)Softforming Kavramının İncelenmesi
  Üretim Şekilleri Bakımından Postforming Türleri Postforming Uygulamalarında Dikkat Edilecek Hususlar
  Laminatta Postforming ve SoftformingRulo Bobin Laminantları
  Yüksek Basınç Laminantı Banko ve Kullanıldığı Yerler AnkaraDekorasyon
  Alçıpan Bölme Duvarları DekorasyonAhşap Pergola Yapımımda Ahşap Seçimi
  Kündekaride Üst Yüzey İşlemleri [Cami Dekorasyon]Merdiven Türleri ve Hesaplanması [Ahşap Merdiven]
  Ahşap Merdiven ElemanlarıKapılarda Ses, Isı, Yangın, Işın İzolasyonu
  Ahşap İç Kapılar [Dekorasyonu]Ahşap Kapı Yapımında Kullanılacak Kereste Özellikleri [Dekor]
  Ahşabın Faydaları [Mobilya_Dekorasyon]Ahşabı Teknik İşlemlere Uygun Kullanma [Mobilya Dekorasyon]
  Ahşap Doğramaların Korunması [Ahşap Dekorasyon]Ağaçta Bulunan Hastalıklar [Dekorasyonu]
  Ağaç Oymacılığı Uygulama Şekilleri [Ahşap Dekorasyon]Mobilyada Ölçü ve Form
  Kayıtlı Firmalar
 • Arif Usta Motor Gömlek Sanayi
 • Anadolu Motor Yatak Çelik Zarflı Burç İmalatı
 • Aksa Motor Fan Ltd Şti
 • Akdemir Metalok
 • Akbay Redüktör Pazarlama San Tic Ltd Şti
 • Ak Elektrik Elektronik San Tic Ltd Şti
 • Adora Golf Resort Hotel
 • Adıyaman Motor Yenileme
 • Adana Motor Yenileme San Tic Ltd Şti
 • Abkmotor Sanve Ticltdşti
 • Alaturka Collection
 • Başaran Aksesuar, Hırdavat
 • Börekçiler Mobilya Aksesuar Ve Sanayi, Merkez
 • Efeler Aksesuar Mobilya
 • Erdemler Sandık
 • Gözübüyük Aksesuar
 • Hilal Aksesuar
 • İdeal Mobilya, Aksesuar
 • Kestaş Mobilya
 • Lamour Aksesuar
 • Nazım Mobilya, Aksesuar
 • Özler Aksesuar
 • Piccoli Mobili
 • Pola Aksesuar
 • Pola Aksesuar Şube
 • Reis Ferforje Dekorasyon San Tic Ltd Şti
 • Seren Aksesuar, Mobilya
 • Stanza Aksesuar
 • Taşhan Mobilya Ve Aksesuar San Tic Ltd Şti
 • Turhan Aksesuar
 • Web Tasarımı - ORDEN BİLİŞİM - 2008